«ЗЕРДЕ-ФИТО» БАЗАСЫНДА «ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ ӨНДІРІС ТЕХНОЛОГИЯСЫ» БІЛІМ БЕРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ БІЛІМ АЛУШЫЛАРЫН ДУАЛЬДЫ ОҚЫТУ

«ЮКМА» мен «Зерде-Фито» ЖШС ынтымақтастығы аясында «Фармацевтикалық өндіріс технологиясы» білім беру бағдарламасының 3 курс студенттеріне «Фармакогнозия» кафедрасында «Табиғи дәрілік қосылыстардың химиясы» пәні бойынша дуальды оқыту қарастырылған.

«Зерде-Фито» фармацевтикалық компаниясының өндіріс басшысы Жұматаев Мақсат Жұматаевич «Дәрілік өсімдік шикізаттарының сапасын бақылау» тақырыбы бойынша материал толық көрсетілді. Дәрілік өсімдік шикізатын өңдеу. Дәрілік шайларды жинау, сақтау және т.б. Дуальды оқытудың мақсаты студенттердің стандарттау жүйесі және дәрілік өсімдік шикізатының сапасын реттейтін нормативтік құжаттардың категориялары туралы білімдерін, сонымен қатар тұтас шикізатты қабылдау және қоспаларды анықтау дағдыларын қалыптастыру болып табылады. Оқыту барысында студенттер ресми коллекциялардың номенклатурасымен, «CORSAR» R-190, ISO-200 өндірістік цехтарының заманауи жабдықтарымен, сапаға қойылатын талаптармен, қолдану әдістерімен, орау және сақтау жүйелерімен, сонымен қатар дайын өнімдерді пайдаланумен танысты.

Студенттер дәрілік шөптерді қабылдаған сәттен бастап дәрілік түр шығарылғанға дейін процестермен танысып, жаттықты және өсімдік материалдарын сақтауға арналған үш қойма және өңдеу мен буып-түюге арналған екі цехпен толық танысты. Компанияның өнім ассортименті жыл сайын 1000 тоннадан астам дәрілік және шөптік шикізаттың 280-ден астам түрін қамтиды; «Зерде-Фито» ЖШС өндірістік процестері толығымен автоматтандырылған, заманауи құрал-жабдықтар шикізатты тазартудың және өңдеудің жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.

Шикізат пен жартылай фабрикаттарды дайындау, ұнтақтау, елеуіш, толтыру, сүзгі пакеттерін орналастыру, толтыру және картондау автоматты түрде жүзеге асырылады, содан кейін қатаң технологиялық талаптардың орындалуын қамтамасыз ету үшін қайта бақыланады. Өндірісте ISO 9001:2009 халықаралық сапа менеджменті стандарттары мен фармацевтикалық өнеркәсіп ISO 22000-2006 HACCP стандарты енгізілді, GMP халықаралық жүйесіне сәйкес өндірісті қайта ұйымдастыруға дайындық жұмыстары жүргізілуде.

Осылайша, дуальды білім беру жүйесі оқу орнын бітіргеннен кейін белгілі бір сала бойынша маман дипломына ие болып қана қоймай, кез келген кәсіби мәселелерді өз бетінше шеше алатын кадрларды дайындауға мүмкіндік береді. Оқытудың бұл формасы теориялық дайындық деңгейін сақтай отырып, оқу процесінің практикалық құрамдас бөлігін айтарлықтай нығайтуға мүмкіндік береді.

03.05.2024, 12:23